راهنمای مسافرت و گردشگری تبلیغات

باغ موزه هنر ایرانی تهران

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4٫00 out of 5)
Loading...
لیست پارک های دیدنی تهران؛
دسته بندی: تهران گردی

این باغ متعلق به دوران پهلوی بوده و در سال ۱۳۱۰ بنا شده‌است. طرح اولیه باغ به جز درخت‌های کهنسال به صورت کنونی نبوده و تمامی آبراه‌ها، حوضچه، دیوارها و نرده های اطراف باغ از سال ۱۳۸۴ مرمت گردیده است. باغ در واقع باغ ییلاقی شخصی همسر یکی از سپهبدان زمان شاه بوده‌است. این باغ همیشه به شکل کنونی‌اش نبوده و قبلا در اختیار خانه سینما بوده‌است. اما بعد ها تغییر کاربری داد و با مرمت و بازسازی که در آن صورت گرفت در سال ۱۳۸۶ به عنوان باغ موزه فعالیت خود را آغاز کرد. این باغ با مساحتی در حدود ۱ هکتار در منطقه الهیه در شمال شهر تهران واقع شده است.

آثار هنری که در باغ موزه می‌بینید دو دسته هستند، نخست ماکت بناهای باستانی و دوم آثار هنری حجمی. ماکت‌های بتونی جاذبه‌های توریستی ایران، آثار هنری و حجمی، تابلو‌های نقاشی، کافه گالری، کارگاه آموزشی، فروشگاه‌های صنایع دستی و سنتی و … بخشی از دیدنی‌های این باغ موزه زیبا هستند.

با ورورد به این باغ انگار به ایرانی کوچک شده پای گذاشته اید! در واقع جاذبه اصلی این باغ موزه و دلیلی که به این نام خوانده می‌شود وجود ماکت‌های بتونی اماکن دیدنی و آثار تاریخی ایران است. این ماکت‌ها اوایل دهه ۵۰ برای برگزاری جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی به هنرمندان ایتالیایی سفارش داده شده بودند. البته بعضی از آثار هنری این پارک، مانند ماکت برج میلاد، جدیدتر هستند.

هشت ‌بهشت، چهل ‌ستون، گنبد ‌قابوس، شمس‌ العماره، سی‌و‌سه‌ پل، کاروانسرای مهیار، باغ ‌فین کاشان، نقش رستم، برج ‌آزادی، برج‌ میلاد و … تعدادی از ماکت‌های موجود در باغ موزه هستند.

آثار حجمی کار هنرمندان ایرانی و خارجی گذشته و معاصر در سرتاسر پارک به چشم می‌خورند و زیبایی پارک را دو چندان کرده‌ اند. آثار حجمی اعضای انجمن مجسمه سازان ایران، آثار حجمی ‌(چوب و فلز) برخی هنرمندان اروپایی و آسیایی و … .

در قسمتی از پارک کافه رستوران سنتی وجود دارد که با آبنما و فضای دلنشین خود استراحتگاهی دلچسب بعد از گردش در باغ را به وجود آورده است.

در گوشه‌ای از پارک فروشگاه‌های صنایع دستی، آثار هنری، کتاب فروشی و … قرار دارد که لذت گشت و گذار در پارک را دو چندان می‌کند. اگر به این باغ زیبا رفتید سری هم به این فروشگاه‌ها بزنید.

چه طور به باغ موزه هنر ایرانی برویم؟

باغ موزه هنر ایرانی در محله باغ فردوس، میدان تجریش، خیابان شهید دربندی (مقصود بیک)،کوچه دکتر حسابی، پلاک ۲۵ واقع است.

شماره تلفن باغ موزه: ۲۲۶۸۶۰۶۵

اگر با وسیله شخصی به باغ می‌روید از هر جای تهران خود را به خیابان ولیعصر و بعد به خیابان پارک وی برسانید و بعد به خیابان فرشته (فیاضی) بروید و وارد خیابان بوسنی و هرزگوین شوید، حالا پارک را می‌بینید!

اگر با مترو، با استفاده از مترو به ایستگاه تجریش بروید، در این ایستگاه از قطار پیاده شوید و به ضلع جنوب غربی میدان بروید و از خیابان شهید دربندی (مقصود بیک) به وسیله تاکسی یا با ۲۰ الی ۱۵ دقیقه پیاده روی به باغ برسید.

اگر با تاکسی، از هر جای تهران با استفاده از تاکسی خود را به میدان تجریش برسانید. سپس به خیابان خیابان شهید دربندی (مقصود بیک) بروید و با استفاده از تاکسی به باغ بروید.

اگر با بی آر تی، با استفاده از بی آر تی های مسیر تجریش – راه آهن به میدان تجریش بروید و بقیه مسیر را به طریق گفته شده در بالا به وسیله تاکسی یا پیاده طی کنید.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید